úterý 31. ledna 2017

Ráj jménem Singing Heart Ashram

Ahoj!
Posíláme další zprávy z našeho dobrodružného putování napříč Indií.

Městečko Mahabalipuram (Mamallapuram) jsme si nakonec zažili více než jsme původně plánovali, neboť Markétu skolilo silné nachlazení a museli jsme si pobyt o dva dny prodloužit. David mezitím prozkoumal silné vlny v moři a památky jako chrámy a jeskyně, které se tu nachází už od 8.století.



TIP PRO STARŠÍ GENERACE:
Mamallapuram si oblíbili také cizinci ze Západu, dokonce i důchodci, kteří sem jezdí i na 4 měsíce, neboť ušetří v zimě za vytápění doma a pobyt v Indii je vyjde hodně levno. Překvapili nás i rodiny s malými dětmi, kteří s oblibou navštěvují příjemný podnik jednoho Francouze, kde podávají výborné neindické jídlo jako špagety nebo domácí hranolky.

Díky tropickému počasí, kdy přes den je tu kolem 30 a v noci teplota klesne na krásných 25 stupňů, už je Markéta zase fit a tak vyrážíme na dobrodružnou cestu do vnitrozemí, města zvaného Tiruvannamalai k posvátné hoře Arunachala (posvátný je tu snad každý kámen, takže to prosím neberte tak vážně). Přesun typickými oprýskanými indickými autobusy, se kterými řidiči jedou po hrbolatých silnicích jak šílení, jsme měli tentokrát ještě o poznání pestřejší. Už nás ani nepřekvapuje to, že do autobusu občas musíme i naskakovat skoro za jízdy se všemi našimi zavazadly a přestupní stanice do dálkového autobusu je na mýtné bráně. Co jsme ale nečekali je, že začne náhle vydatně pršet. Začal slejvák tak vydatný, že v tu ránu bylo všude bláto a louže, skoro až záplava. Prostě opravdový monzunový příval. Naštěstí jsme se v tom největším slejváku stihli schovat do Rikši (místní minitaxík), jehož nabručený řidič se s námi začal hádat o ceně za odvoz a tak jsme si poslední kilometr užili po svých s plnou polní a v takové průtrži mračen, že jsme si už po minutě připadali jako vodník Brekeke.

Promočeni jsme dorazili do Singing Heart Ashramu, který nás uvítal svou úžasnou pohostinností a známými tvářemi z loňska. Setkáváme se s přáteli z česka a je tu příjemná atmosféra, skvělé domácí jídlo a pohoda s Indickou rodinkou z nedaleké vesnice. Po dlouhé a velmi mokré cestě odpočíváme, krmíme pasoucí se kravičky šlupkami od banánů, sledujeme proudy valící se vody, které vždy nečekaně přijdou a užíváme si, že můžeme dýchat teplý vzduch osvěžený deštěm.

Markéta a David
31.1.2017

Fotky a videa

https://drive.google.com/drive/folders/0B4hDpmwBPAt8Rjc1dVcyVEtqWGc?usp=sharing

středa 25. ledna 2017

Peklo zvané Mumbai

Zdravím všechny příznivce cestování z jižní Indie, z posvátného městečka Mahabalipuram.

Mám pro vás výbornou zprávu: Indie je stále nejšpinavějším a nejsmradlavějším místem na světě, a proto sem nemusíte jezdit a ani nic čuchat, rozhodli jsme se to s Markétou prozkoumat za vás na vlastní čuch.

Je tomu již týden co jsme strávili 22 hodin cestováním, abychom se dostali do nejlidnatějšího města Indie a kolébky Jógy smíchu Mumbaie. Ubytovali jsme se v oblasti Thane přibližně 30 km od historického centra města. Již několik let při cestování rád používám server Couchsurfing.com, díky kterému se můžeme ubytovat přímo u někoho doma a společně si tak ukázat kulturní zvyky, sdílet společné zážitky, jídlo a samozřejmně i gauč. Poštěstilo se nám a naši žádost přijala skromná rodinka žijící v malém bytě. Mahesh se ženou nás hostili 4 dny a během té doby nám stihli přirůst k srdci. Mají skvělého čtyřletého chlapce, který když se probudí, lítá po bytě jak zběsilý a ukazuje nám všechny autíčka co má. Všichni jsou masožravci a tak jsme jim mohli k večeři usmažit řízky s bramborovou kaší a okurkovým salátem. I bez špetky chilli se oblizovali až za ušima a chtěli po nás recept. Během pobytu jsme stihli navštívit přítele Anila z loňska a vyzkoušet dva Kluby smíchu. V obou jsme jako Evropani byli středem pozornosti a s radostí přijati.

Jako největší zážitek však považuji i nadále cestování vlakem.
Koupili jsme si lístek za v přepočtu necelé dvě koruny a vydali se v té největší špičce na nádraží. Takovou blbost už nikdy neuděláme. Vlaky jsou dlouhé i několik desítek vagónů a jezdí každé 3 minuty. Řeknete si snad, to je pohoda, ale v této přelidněné zemi tomu tak není. Běhěm krátkého nekolikasekundového zastavení vlaku se zběsilí Indové
cpou zároveň ven i dovnitř a to doslova jako zvířata. Drápou, tlačí se a řvou, jen aby se dostali do vlaku a nebo ven. Byli jsme v centru dění a zjistili jak drsná je realita. Podařilo se nám nastoupit až do třetího vlaku, a to s mírně odřenými lokty a pošlapanýma nohama. O několik zastávek dál nám výstup připomínal mlýnek na maso během kterého z nás vymačkali poslední zbytky nadějí. Markéta byla navíc jediná žena cestující ve vagónu pro muže a ani její křik při výstupu z vlaku, kdy jí Indové málem vykloubili ruku, neznamenal, aby jí jako ženě dali přednost. Po opuštění nádraží jsme si spočítali všechny končetiny a s vděčností za doslova prázdné vlaky v Evropě se vydali do Vipassana pagody.

Vipassana Pagoda
Tato stavba se již zdálky pyšní svou velikostí a zlatavě třpytivou barvou.
Dovnitř nás samo sebou pustit nechtěli, leda že bychom dokázali jak je nám meditace Vipasana blízká. Markéta však byla hodně přesvědčivá, a tak se nám po dlouhé rozpravě podařilo usednout uvnitř na podsedáky a vyzkoušet si krátkou meditaci. Divím se, že nechtěli znát příjmení bratra mojí prababičky a jeho velikost trenek, včetně 6ti stránkového formuláře (samozřejmě o těch trenkách). O tom ale až příště.

V neděli jsme z Mumbaie přeletěli kus země a dostali se dál na východ Chennaie (Mádrasu), odkud jsme se místním autobusem dostali až do malého přímořského mětstečka Mahabalipuram. Toto město se pyšní jednou z nejfotografovanější památkou v Indii, chrámem Shore a taky tím, že je zapsáno v UNESCO. Konečně máme chvilku k odpočinku, který po tom všem zmatku z cestování už hodně potřebujeme.


David & Markéta







Další obrázky a videa jsou k vidění tady: